hcaron1
hcaron1 hcaron1
  • 14-02-2021
  • Mathematics
contestada

If bananas are $0.50 each, how much would it cost for 7 bananas?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

total cost = unit cost times number purchased:

total cost = ($0.50/banana)(7 bananas) = $3.50 for 7 bananas

Answer Link
Аноним Аноним
  • 14-02-2021

Answer: $3.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

d=3b b=7 work out the value of D
11, A function is defined by f(x) = 3x +4.(a) Given that f(k)=k, find k. (b) Find the inverse of f.​
The pH of a solution is 2.60. What is the [H3O+] for the solution?
M is the midpoint of QR M = (-2,6) Q= (8,-10) R = ????
what reclusive formula can be used to represent the sequence 2, 6, 10, 14, 18
Evaluate the expression. |-1/3 (1^10+ 9 - 2^3|​
HELP ASAP GIVING 15 POINTS AND BRAINLIEST FOR RIGHT ANSWER!!! Read the excerpt from "Mending Wall." Spring is the mischief in me, and I wonder If I could put a
According to the DEA and the FDA, schedule I drugs have __________. A. a low potential for abuse B. a medical use that is safe under medical supervision C. no c
Jelly fakes sell for 1.23 for 1/4 pound bag how much for one pound of jelly fakes?
Help! Please show work so I can fully understand.