terrydoodles2214 terrydoodles2214
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy 5 stickers for $3. Using this rate, what is the cost for 12 stickers? $6.15 $6.60 $7.02 $7.20

Respuesta :

cristhyanmorenomarqu
cristhyanmorenomarqu cristhyanmorenomarqu
  • 13-02-2021

Answer:

$7.20

Step-by-step explanation:

3/5=0.6

0.6*12=7.20

Answer Link
Kitdalin05
Kitdalin05 Kitdalin05
  • 13-02-2021

Answer:

$7.20

Step-by-step explanation:

3/5= .60

.60 cents per sticker

.60 * 12 stickers =$7.20

Answer Link

Otras preguntas

Rick has 12 action, 15 comedy, and 9 drama DVDS. find the ratio of action DVDS to the total of DVDS. Then explain its meaning how would I do this problem?
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
A process with less than 100% efficiency is?
what is a good attention getter for starting a essay about my plans after high school
You are standing 100 Meters away from your car when an alligator appears 20meters away from you on the opposite side and you start to run with a speed of 5m/s w
Why isn't badminton consider a sport to most of the people in United States?
Hot dogs come in packages of 6. Hot dog buns come in packages of 8. Antonio will buy the same number of hot dogs as hot dog buns. How many hot dogs could he buy
What is the abbreviation for the Appalachian mountain
Danny reads 4 pages of a book each day.After 12 days, hes still has 82 pages left to read.How many pages does the book have?
What is the answer for this equation? -6x = -36