Vrcopley Vrcopley
  • 14-02-2014
  • Mathematics
contestada

Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?


Respuesta :

jakebaker2233 jakebaker2233
  • 14-02-2014
36.89 total divided by the 8.6 gallons he bought = 4.2 so the price per gallon would be $4.20
Answer Link
Annykama11
Annykama11 Annykama11
  • 30-01-2020

Answer:

4.289534884 or it is about 4.3 dollars

Step-by-step explanation:

Because it cannot be divided into an actual real number like 2 or 5, so you must either round it or keep the whole thing. (depends what the question wants you to do).

Answer Link

Otras preguntas

The nine different classes of vertebrates include a. four fish classes and amphibians, reptiles, birds, whales and mammals. b. four fish classes and amphibians, r
Substiution method: y + 9 = 1/5x and 45 - 3y = -15x Please show work thank you very much.
dan painted 3/4 of a wall using 1/4 of a can of paint. how many walls can he paint using one can of paint?
How would I solve this problem 5 1/4 - 2 5/6
how did African Americans challenge segregation after World War 2
6=j/8 What is the answer to that
Three brothers share 2 sandwiches equally. Hoe much of a sandwich does each brother get?
Photosynthesis is a process in which _______ energy is converted to _______ energy.
What is the factored form of 5x+x^2=0
danica has laid out floor tiles so they form a rectangle with a perimeter of 18 inches. what is the difference between the greatest and least possible areas of