randomperson1234574
randomperson1234574 randomperson1234574
  • 11-09-2020
  • Mathematics
contestada

HELP!

Write an equation to represent: The cost of buying lemonade stand supplies is $0.50 per cup, $5 for ingredients, with a total cost of $30.

Respuesta :

jamesl55
jamesl55 jamesl55
  • 11-09-2020

Answer:

$0.50x+5=30

Step-by-step explanation:

maf

Answer Link

Otras preguntas

It takes 6 workers 8 hours to tile a hall . How long will it take 4 workers to complete the same job
Identify the fragment. A. Steve likes bending the rules, and he can get away with it. B. Steve likes bending the rules. He can get away with it. C. Steve likes
Y ahora, con la creación del ________, ya se puede manejar un vehículo sin causar más daño al medio ambiente. tren eléctrico dispositivo inalámbrico carro h
Hello, please help me answer these questions. Thanks
Which of the following equations shows how substitution can be used to solve the following system of equations? y = 2x - 1 3x + 2y = 19
If you have a mole of carbon atoms, how many atoms do you have?
find surface area and no the answer is not 60​
If the area of traingle TQR is 60 cm square,what is the area of the parallelogram PQRS?​
I need help with questions 3 and 4
How did Washington suggest changes to the government should be made?