Tamareabarnett661 Tamareabarnett661
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Show your work on the problem. There are four granola bars cost $2.00. How much does 1 granola bar cost

Respuesta :

flamingninjagod flamingninjagod
  • 12-12-2019

Answer:

$.50

Step-by-step explanation:

If 4 bars cost $2.00, you just need to divide the $2.00 (cost) by 4 (granola bars). That will equal $.50.

Answer Link

Otras preguntas

What did the geography of Greece helped create?
What condition fostered the rise of absolute monarch in europe?
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
What is 16 divided by 1/4
Sin42cos17-cos42sin17
A process with less than 100% efficiency is?
Why is american dream is not worth pursuing ?
why did the United States avoid involvement in World War II until December 1941?
Rick has 12 action, 15 comedy, and 9 drama DVDS. find the ratio of action DVDS to the total of DVDS. Then explain its meaning how would I do this problem?
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?