TunaFlavor
TunaFlavor TunaFlavor
  • 15-02-2016
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells 6 pounds of apples for $4. How much will 8 pounds of apples cost? Round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

marksride01
marksride01 marksride01
  • 15-02-2016
Well waht you want to do here is first find the cost for one pound of apples, which is $0.66, so then you times it by eight to find the cost for eight pounds which is $5.33. I hope this helped you!
Answer Link

Otras preguntas

what is the slope of the function?
3. solve for x. (8x +9) = 5x-24 How to get x
Do not understand, need help
Do anybody know this answer because I need help
An auto mechanic converts a metric part to 0.492 in. The part comes only in fractional sizes given to the nearest 64th of an inch. What would be the closest siz
what are 3 equivalent ratios to 3:11
Consider the equilibrium C2H6(g) ↔ C2H4(g) + H2(g) . At 1000K and a constant total pressure of 1 bar, H2(g) is introduced into the reaction vessel. The total pr
I need help on this!
Explain how to use Distributive Property to solve 48÷3
Benson Company manufactures a personal computer designed for use in schools and markets it under its own label. Benson has the capacity to produce 41,000 units