helpmeplease1944
helpmeplease1944 helpmeplease1944
  • 15-04-2018
  • Mathematics
contestada

PLS HELP ME ASAP ON 5! THANK YOU SO MUCH!! (Read direction carefully pls ^^)

(Brainliest will be given)



(Random answers gets moderated.)

PLS HELP ME ASAP ON 5 THANK YOU SO MUCH Read direction carefully pls Brainliest will be given Random answers gets moderated class=

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 15-04-2018
It is convenient to use x and y for the cost of 1 package each of cupcakes and brownies, respectively.
  3x +2y = 19 . . . . . . . . Amanda's purchase
  2x +4y = 24 . . . . . . .. Shan Shan's purchase

The graph of these equations shows the point of intersection to be
  (x, y) = (3.50, 4.25)

The cost for 1 package of brownies is $4.25
The cost for 1 package of cupcakes is $3.50
Ver imagen sqdancefan
Answer Link

Otras preguntas

0.20 decimal is equivalent to what fraction????
What were the costs and benefits of fighting in the war for American Indians?
The sum of 9/10 and 1/32 is less than 1 or more than 1?
Why do scientists think Mars once had liquid water on the surface? Please help!!!!!!!!!!!!!!!!! (Homework due tomorrow!!!)
An example of hyperbole
2 fifths divided by 1 over 10?
During the early Roman Republic, plebeians were allowed to?A)Marry patricians.B)Serve in the Roman armyC)Serve in the SenateD)Pass laws for all RomansCan anyone
what happens when blood in capillaries flows past cells
A mall is having a raffle ticket drawing. The table shows the tickets to be drawn. What is the probability of drawing a restaurant coupon?    A.The experimental
regular pentagon sides 3.3 cm long