dareamharrisp74wwr dareamharrisp74wwr
  • 13-04-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3/4 lb. of candy costs 20.25 how much would 1lb. of candy cost

Respuesta :

prestonshelton
prestonshelton prestonshelton
  • 13-04-2018
Hello!

We know that 3 3/4 lb. of candy cost 20.25

We can divide these to get the cost of one pound

20.25/ 3 3/4 = 5.4

So 1 lb of candy cost $5.40

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

When the U.S. Supreme Court decides a case: 1. the Chief Justice writes the majority opinion if he or she was in the majority 2. the Chief Justice writes the di
1/2 = m - 1/8 m=_____
Write an equation in point-slope form of the line through the given points. Then write the equation in slope-intercept form. (-10,-6);m = -5/8
Jessica rode 9 miles farther than Roger rode. Let r represent the number of miles Roger rode . Write am expression for the number of miles jessica rode
Polished metals have a metallic luster, which means...
if it takes juwan exactly 35 minutes by car to get to his grandmother's. the nearest parking area is a 4-minute walk from her apartment.one week, he realized th
Jim buys two boxes of apples. 90% of the total apples are ripe. Each box contains 15 apples. How many apples are unripe?
In plants, tubes within the stems and leaves transport water throughout the plant. In a dog, which system parts would be similar? A. arteries and veins B. small
What was the impact of the sense of group identity created by the Harlem Renaissance? a.)It ended discrimination against blacks in America. b.)It formed a basi
write 13/9 as a mixed number