zhamyaaaa zhamyaaaa
  • 12-04-2018
  • Mathematics
contestada

what is the cost for each

what is the cost for each class=

Respuesta :

Warden15
Warden15 Warden15
  • 12-04-2018
2G + 4H = 43
2G + 2H = 30 BECOMES G = -1H + 15

Substitute G = -1H + 15 into the first equation.

2(-1H + 15) + 4H = 43
-2H + 30 + 4H = 43
2H + 30 = 43
2H = 13
H = 6.50 / HATS COST $6.50

To find the cost if the gloves put in 6.50 in the first equation.
2G + 4(6.5) = 43
2G + 26 = 43
2G = 17
G = 8.5 / GLOVES COST $8.50.
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following levels of organization is lower than the population?
hi everyonegood afternoonthe question is...The additive inverse of 3 is______ and multiplicative inverse of 3 is_____. and please follow me​
Solve for z. -cz + 62 = tz + 83
PIZZA CRUST Pepe’s Pizza makes 52 pizza crusts the fi rst week and 180 pizza crusts each subsequent week. Dianne’s Delicatessen makes 26 pizza crusts the fi rst
The Wilson family had 5 children. Assuming that the probability of a child being a girl is 0.5, find the probability that the Wilson family had at least 2 girls
Find the proportion of the missing number 7/a = 2/4
Which of these statements best describes how the setting establishes conflict and advances the plot of the story?
what conclusion can be drawn from the rat outbreak hypothesis for easter island
Help needed ASAP will give BRAINLIEST
how many inches are equivalent to 4 ft