valeriemarlenep5lsjm
valeriemarlenep5lsjm valeriemarlenep5lsjm
  • 15-03-2018
  • Mathematics
contestada

Charlottle brought packages of hot dogs for $4 each each package contains $8 hotdogs if she spends $16 on hotdogs how many hotdogs did she buy

Respuesta :

Americ
Americ Americ
  • 15-03-2018
Divide total amount paid by price per package to find number of packages purchased.

$16 ÷ $4= 4 packages purchased

Then multiply number of purchased packages by number of hotdogs per pack.

4 * 8= 32 hotdogs

ANSWER:
32 hotdogs were purchased

Hope this helps! :)
Answer Link

Otras preguntas

Can You Answer This
Simplify 64 to the negative 1 third power.
Which layers of the Sun can only be seen during a solar eclipse? Select all that apply. A. core B. corona C. photosphere D. chromosphere
10 over 5 plus 9 over 3
In 1999, India did not have shopping malls. It now has more than 100 malls. Which of the following explains this rapid development? A. The largest economic gro
HELP! Each of two congruent sides of an isosceles triangle is 2n + 7 and the third side is 3n. write two equivalent expressions for the perimeter,also combine l
Around 1880, a level of schooling past basic education, known as secondary school, was developed. Secondary school was primarily installed as a way to: A.teach
TRUE OR FALSE? Scientists typically measure temperature using the Farenheit scale.
Rounded to the nearest hundredth, what is the positive solution to the quadratic equation 0 = 2x2 + 3x – 8? Quadratic formula: x =
State and explain the effect of increasing the pressure on the yield of ammonia in this reaction (decomposition of ammonium carbonate).