elizibeth
elizibeth elizibeth
  • 16-01-2016
  • Mathematics
contestada

How would you set up this prportion

Four bags of radishes cost $8. How many bags can you buy for $4.

Respuesta :

Mrstevos
Mrstevos Mrstevos
  • 16-01-2016
money over bags 8/4 X 4/y then cross slimplify and get your answer
Answer Link
Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 17-01-2016
We have an equation: ($4) / (?)= ($8) / (4 bags)

Cross multiply:
($8)* (?)= ($4)* (4 bags)
⇒ ?= $4* (4 bags)/ ($8)= 2 bags.
(Note that the unit- $- cancels out so you get the answer)

The final answer is 2 bags~

Answer Link

Otras preguntas

Why are the two strands of the double helix "perfect and specific compliments"?
8% of what number is 2
how is the words enter and victor alike
the crusades were military expeditions undertaken by
Simplify 6x2y3/24y2x3
What is a grassroots organization
increase 12 1/2 cm by 25 mm
Which circles have an area of 36pi ft2? Choose all answers that are correct. A. a circle with a radius of 6 ft B. a circle with a diameter of 6 ft C. a circl
Which was a key feature of plantation societies? atrocious working conditions deadly tropical diseases lucrative cash crops low standards of sanitation
why was igor unhappy about his spelling test even though he got everything right?