nouraodeesh nouraodeesh
  • 15-01-2016
  • Mathematics
contestada

jose had $26 to spend on school supplies. After buying 10 pens, he had $14.30 left. Write an equation you could use to fund how much each pen cost?

Respuesta :

Billymkhoi
Billymkhoi Billymkhoi
  • 15-01-2016
Let the price of a pen be x.

We have an equation:
10*x+ 14.30= 26
⇒ 10x= 26- 14.30
⇒ 10x= 11.7
⇒ x= 11.7/10
⇒ x= 1.17

Each pen costs $1.17
~
Answer Link

Otras preguntas

A car uses one gallon of gasoline for every 20 miles it travels. If a gallon of gasoline costs $3.98, how much will the gas cost, to the nearest dollar, to trav
What are some quotes for of mice and men for the character Curley?
Evaluate the following expression: 7.0 x 10⁴ + 6.0 x 10³ A) 13 x 10⁷ B) 42 x 10⁷ C) 67 x 10³ D) 76 x 10³
Which phrase indicates the interior flow of thought employed in high-modern literature? a) automatic writing b) confused daze c) total recall d) stream of c
How does shadows change during the day
what are some disadvantages of incinerators?
What are some quotes for of mice and men for the character Curley?
Simplify the polynomial.1. 4a²b + 5 - 6a³b - 3a²b + 2a³b
3 divided into 99 equals what
what are some short term effects of earthquakes?