adudorothy66 adudorothy66
  • 11-02-2018
  • Mathematics
contestada

Kayla bought 16 bagels. she paid a total of $20. write an equation to determine whether each bagel cost $1.50 or $1.25

Respuesta :

cbaxte01 cbaxte01
  • 11-02-2018
16b=20
16b/16=20/16
B=1.25
B is bagel.
Therefore, each bagel is 1.25.
Answer Link

Otras preguntas

Find the total surface area of the following cylinder: r=3 cm 3 cm SA = [? ]n cm2 i need this ASAP!! plz help a bortha out​
Which group carried out the Boston Tea Party? Sons of Liberty Patriots for Revolution Daughters of Liberty Sons of the American Revolution
three shirts cost $9.99. how much does it cost for 8 shirts
_____ is framing the outlines of the future activities in order to attain the desired goals.a. planningb. organisingc. controllingd. evalution
Find the inverse of the function, f(x)=5(x-4)^3 +6 trade x and y
Find the area of each figure. Please help!! I usually don’t ask for help I’m having trouble.
plzzzz helpppp What Enduring Issue is farming in ancient Egypt ?​
I need help with these answers their about the born a crime novel.
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST
If b=7 and h=4 how much does A=bh