duganjdawg97 duganjdawg97
  • 15-01-2018
  • Mathematics
contestada

If the unit price for watermelon is $0.24 per pound and Jared pays $1.68 for a watermelon, how many pounds does his watermelon weigh?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 15-01-2018
Do 1.68/ .24
The answer is 7 pounds
Answer Link
ndurairajownkpq
ndurairajownkpq ndurairajownkpq
  • 15-01-2018
to find this price we need to divide 1.68/0.24

the anwser is 7 


Therefore his watermelon is 7lbs


If you have anymore questions feel free to ask

Answer Link

Otras preguntas

what is the range of f(x)=log0.6x
What face shape am i?
Prompt: Most people know that drinking alcohol during pregnancy can be harmful to the developing child. A friend of yours is pregnant, and has been drinking alc
How did shifting workforce demographics contribute to the dramatic changes that occurred in the US labor force and industry during and immediately after World W
a swimming pool 25m by 10m has a concrete border all round. Find the area of the concrete border if it is 2.5m wide at the sides and 5m at the ends.
What hanging mass will stretch a 2.1-m-long, 0.43 mm - diameter steel wire by 1.5 mm ? the young'?s modulus of steel is 20×1010n/m2. express your answer using t
What was the main theme of the island of doctor moreau by H. G. Wells?
Which trait is determined by genetics alone?
The flow of water from a water faucet can fill a 3 gallon container in 15 seconds. Give the ratio of gallons to seconds as a rate in gallons per second?
the ratio of two numbers is 5/6. the second number is 16 less than twice the first number. find both numbers