kyahshannon25 kyahshannon25
  • 12-01-2018
  • Mathematics
contestada

Determine which is less expensive per can, a 6-pack of soda for $2.20 or a 12-pack of soda for $4.25.Explain.

Respuesta :

chainsawsyrup
chainsawsyrup chainsawsyrup
  • 18-01-2018
1 / $2.2 = .45 cents. for a can.
1 / $4.25 = .23 cents for a can.

That means the 12 pack is cheaper.

I hope this helped :)


Answer Link

Otras preguntas

helpppppppppppppppppppppppppppppp
Typically, the only credit to the retained earnings account for a corporation is A. any withdrawals by the owners. B. net loss of the period. C. net income of t
why do we argue? I need a brief explanation with major key points examples
The clean up hitter on a baseball tean batted 1/4 of the runs the team scored. The hitter batted in 5 runs. Select the equation that represents the number of n
In what two New Testament books can the Lord’s Prayer be found? Matthew Mark Luke John Acts may mark brainliest
Which one of the following most accurately describes a database? A Code used to record library cards B Systematic and logical storage of electronic files
30 POINTS FOR WHO EVER GIVE ME THE RIGHT ANSWER
Treasury stock was sold above cost, and the excess was credited to Gain on Sale. This error would cause the period's A. net income to be overstated. B. end liab
You and a friend each roll a standard die to see who goes first in a board game. What is the probability that at least one of you rolls a 6?
Describe a real-life multiplication situation for which an estimate makes sense