aubrie30
aubrie30 aubrie30
  • 15-12-2017
  • Mathematics
contestada

Write as a unit rate. $8.00 per 5 ounces. A $1.60 per ounce B $0.63 per ounce C 1.6 ounces per dollar D 0.625 ounces per dollar

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 15-12-2017

divide 8.00 by 5

8.00 / 5 = 1.60

answer is A. $1.60 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

33-2[3(3+12)-(5x2)3]
1/2x+1/2x= x+1 Solution: (The answer can be no solution and infinitely many solutions)
A girl's feet are negative 4 over 5 yards from the surface of a pool. A boy's feet are negative 2 over 5 yards from the surface of the pool. Determine whose fee
A prokaryote that obtains both energy and carbon as it decomposes dead organisms.
Please help and disregard the work I’ve done because I feel it’s wrong
What role does education play in the path to professionalism for the private security industry? how much difference will it make? be specific about the initiati
Given a number n, find the smallest number greater than n, such that its decimal representation without leading zeros reads the same forward and backward i. E.
Use the first principle to find the derivative of y=[tex]\sqrt{x}[/tex] + 1[tex]\sqrt{x}[/tex]
Given y = 2x+1/4x-3 •Solve for x. •evaluate x when y = 1
3 arriba de 2 cuánto es?