Bunems
Bunems Bunems
  • 15-11-2015
  • Mathematics
contestada

Mr. Swanson bought a package of 10 disposable razors for $6.30. He found that each razor lasted 1 week. What was the cost per day ?

Respuesta :

bobeld
bobeld bobeld
  • 15-11-2015
$6.30 ÷ 10 = $ .63 per razor and if one razor lasts a week (7 days)  Then $.63 ÷ 7 = 
$ .07 per day
Answer Link

Otras preguntas

Here's an easy question for easy points.
I need help please I need answers
I need help.. >w< Which answer choice shows 36.95 written in expanded form? O A) 3 + 6 + 9 + 5 OB) 30 + 6 + 0.9 + 0.5 OC) 30 + 6 + 0.9 + 0.05 OD) 30 + 6 +
50.00 mL of a solution containing 0.15 M CH2 (CO2 H)2 and 0.020 M MnSO4 1. Calculate the mass in g of malonic acid required. Watch your sig figs! (enter just
choose one ecological relationship, define it, and give one original example that is not found in the lesson
2- Two materials, A and B, are used to make cables of identical cross section and length, to lift identical loads. If A has a greater Young's Modulus than B, wh
Identify the choices that best described the underlined words in each sentence. Calvin Coolidge kept several unusual pets. ("unusual" is the underlined word)A.
Between what two ten thousand 105,159 is between
Which is the correct HTML tag for a new paragraph?
Leslie sold 2 1/2 dozen sweet rolls