miartd miartd
  • 14-12-2017
  • Mathematics
contestada

jesse bought 5.2 pounds of grapes for 7.75. Using the unit rate, how much would 3 pounds of grapes cost

Respuesta :

vencej2112 vencej2112
  • 14-12-2017
Answer:

The cost of 3 pounds of grapes =$4.47

Explanation:

Cost of 5.2 pounds of grapes =$7.75

Cost of 1 pound =7.755.2=$1.49 (rounding off to the nearest 100)

So, now we can calculate the cost of 3 pounds of grapes:
=1.49×3=$4.47 

Answer Link

Otras preguntas

How might a mutation of a genotype prove beneficial to a species?
what is the difference between a learners license and an operators license
What was one of the main issues between the united states and great britain in the early 1800s?
Why was dance so popular at louis xiv's court?
The Crusades continued off and on for approximately?
why did emerging knowledge about the extent of the Holocaust help increase demand and support for a Jewish homeland
There are 360 people at a museum opening. Half of the people are museum supporters,3/8 are artists and the rest are museum employees. How many. People are artis
Persians did what before anyone else
idea on reaserch paper about social issues
A government payment that supports a business or market is _____.