zzcupcake1 zzcupcake1
  • 14-12-2017
  • Mathematics
contestada

Alice purchased 4 1/2 kilograms of olive for $27. what is the price per kilogram?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 14-12-2017
namely, how many times does 4 and 1/2 go into $27?  well, is just their quotient.

let's change first the mixed fraction to "improper", and proceed from there,

[tex]\bf \stackrel{mixed}{4\frac{1}{2}}\implies \cfrac{4\cdot 2+1}{2}\implies \stackrel{improper}{\cfrac{9}{2}}\\\\ -------------------------------\\\\ \cfrac{\quad 27 \quad }{\frac{9}{2}}\implies \cfrac{\quad \frac{27}{1} \quad }{\frac{9}{2}}\implies \cfrac{27}{1}\cdot \cfrac{2}{9}\implies \cfrac{54}{9}\implies 6~\frac{\$}{kg}[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

How many oz. are in a regular sized shot glass? like how many oz. can you fit in one shot glass?
Why is whole milk better then 2 in baking?
What equation is equivalent to P = mgh, but solved for Y? **please explain**
How may increasing strength decreased susceptibility to injury?
Which is greater 25 feet or 8 yards in 11 inches?
Which factor impacting the marine environment is considered abiotic? Competition between species Increased predation Overfishing by humans Sediment from run
Comebacks to say when someone says not that funny
use exponents to write 81 three different ways
During the time of manifest destiny, the addition of _____ was highly desirable because it contained two of the three natural ports on the Pacific coast. Alask
I am having trouble with these equations y = x – 2 x + y = 10 solve using substitution