schoolhelp9016 schoolhelp9016
  • 13-12-2017
  • Mathematics
contestada

It costs $3.15 for a pack of 15 pencils. Find the unit price in dollars per pencil. If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

jojopicklebottom jojopicklebottom
  • 13-12-2017
3.15/15 = 0.21 dollars per pencil
Answer Link
ColinJacobus ColinJacobus
  • 23-09-2019

Answer:  The required unit price in dollars per pencil is $0.21.

Step-by-step explanation:  Given that a pack of 15 pencils costs $3.15.

We are to find the unit price in dollars per pencil.

We will be using the UNITARY method to solve the problem.

We have

cost of 15 pencils = $3.15.

So, the cost of 1 pencil is given by

[tex]\$\dfrac{3.15}{15}=0.21.[/tex]

Thus, the required unit price in dollars per pencil is $0.21.

Answer Link

Otras preguntas

5n=35 what is n equal to?
having a clear goal and the ambition to achieve it is honorable
Kurt drives a total of 32 miles to and from work every day. He works 5 days a week. How many miles does Kurt drive in a week for his job?
x=8 f(x)=|x| f(8)=?help me please?
Did Abraham Baldwin support the Revolution?
In which stage does the author describe a character’s internal struggle?
There are 17 occupied seats on the bus,11 seats are empty. What is the ratio of number of occupied seats to empty seats?
Trinh is catering a wedding that 112 people will attend. She is making two cakes, a chocolate cake and a carrot cake. 5/8 of the guests will be served chocolat
How did the Soviet government view private ownership of property?   A. employed it   B. promoted it   C. opposed it   D. advertised it
is sodium hydroxide dissolves in water a physical change