marianae05
marianae05 marianae05
  • 11-12-2017
  • Mathematics
contestada

How much did she spend on jelly beans,to the nearest cent?

How much did she spend on jelly beansto the nearest cent class=

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 11-12-2017

multiply price per pound by pounds bought:

1.19 * 3.5 = 4.165

 round to $4.17

Answer Link
Аноним Аноним
  • 11-12-2017
To figure out how much she spent on jelly beans, we have to multiply how many pounds she bought (3.5) by the cost per pound (1.19)

When we do so, we get 4.16500, which we round to get $4.17.
Jackie spent $4.17 on 3.5 pounds of jellybeans. (So go with the second option.)
Answer Link

Otras preguntas

Find twe positive even consecutive intecers such that the square of the smaller integer is 10 more than the larger integer.
What is the median of the following string of values?
PLEASE HELP!!! Find the value of x. 78° (12x + 18)"
15) Read the passage. Look at the underlined section marked number (18). There may be a mistake in the way the sentence is written. If you find a mistake, choos
I NEED HELP WITH THIS MATH I DONT GET IT!!!!!​
How do I Determine the number of moles in 3.51 x 1023 formula units of CaCl2.
who has the greater slope?
Several students named their favorite flavor gum. Write the ratio that compares the number who chose fruit to the total number of students. Write in all 3 ways.
A car accelerates at a rate of 3.0 m/s2 after stopping at a red light. If the mass of the car is 3000 kg, what force does its engine exert?
Converting 53.3g of oxygen to moles will give you??? 0.30 mol O 8.5 mol O 3.33 mol O 5.3 mol O