deliawong7
deliawong7 deliawong7
  • 15-11-2017
  • Mathematics
contestada

At the market, 5 light bulbs cost $9. How much do 7 light bulbs cost?

Respuesta :

Importance
Importance Importance
  • 15-11-2017
Hello!

To solve this, find the cost of a single light bulb first, by dividing 9 / 5.

9 / 5 ==> 1.80

One light bulb is $1.80

Now, multiply 1.80 by 7.

1.80 * 7 = 12.6

7 light bulbs cost $12.6

Hope this helps! ☺♥


Answer Link

Otras preguntas

What value of x is needed to prove the triangles are similar?
Someone please help me
Can you please help me with this question????
Find the value of x.
why would it have taken years for the Florida keys to recover from the Labor Day hurricane?if right I will give 30 pts
hi who can help me do this 2quetion,I will mark brainlest ​
Are you clever enough to earn 100 points? What would be the answer on the graph?
I need help please ​
Sally has $600 to spend on home repairs. If the repairman charges $75 for the visit and $37.50 per hour, for how many hours can Sally hire the repairman to work
¿Qué hacemos con los esquís?