lissaqween12 lissaqween12
  • 14-11-2017
  • Mathematics
contestada

Sasha spent $6 on packages of gum how many more packages of gum that cost $ 1.20 each can she buy if she has a $20 bill

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 14-11-2017
20 - 6 = 14

14/1.20 = 11.67

So, Sasha can by 11 more packages of gum.

I hope that helped! c:
Answer Link

Otras preguntas

what is a solid rock that is usually covered by soil, gravel, and sand
Which is a prime number 60 67 65 63
Write two word problems about 12 birds to show 2 x 6 and 6 x 2
What is the name of Percy Jacksons Sword? What is Grovers greatest fear?
Children and adults can both benefit from having a dietician.
According to the U.S. Supreme Court, in order to have the right to search another person's property, authorities must have A. the desire to do so. B. an accusat
while at the music store, drew bought 5 CDs, all at the same price.he tax on his purchase was $6, and the total was $61. what was the price of each CD?
WHAT EQUALS 19 FOR MATH
What is 640 divided by 79 with remainders?
Which of the following is a main difference between history classes in the U.S. and Mexico?