mirandaflores mirandaflores
  • 14-11-2017
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store , a 16-ounce bottle of apple juice costs $3.20. What is the cost of the apple juice per ounce? Do we divide $3.20 and 16?

Respuesta :

aleabd13
aleabd13 aleabd13
  • 14-11-2017
You divide 16 by 3.20 to see the rate
Answer Link
jose1738 jose1738
  • 14-11-2017
You just divide 16 by 3.20 to see the rate
Answer Link

Otras preguntas

Compare the element hydrogen with the alkali metal sodium
How to draw a model to prove that 3/10 is equal to 9/30
To assert something. He _____s he didn't do it. Add two letters from aim ( this is a word ladder ) ( English was the closest subject for this )
Why did king george the third tax the american colonists
what's 33 1/3 as a fraction
why is 1/6 greater than 1/8 but less than 1/3
How do the daughter cells compare to the parent cells ?
A student who weighs 500 newtons climbed the stairs from the first floor to the third floor,15 meters above, in 20 seconds. How much work did she do
Suppose a magnetic reversal accoured today . How would new rocks at mid ocean ridges differ from rocks that formed last year
When and Where did the Renaissance take place?