danley455
danley455 danley455
  • 13-11-2017
  • Chemistry
contestada

Josie bought a soda and 2 candy bars the soda cost $1.10 her bill was $2.40. how much was her candy bar?

Respuesta :

heba1656 heba1656
  • 13-11-2017
2.4-1.1 = 1.3
1.3/2 = .65 per bar
Answer Link
4805 4805
  • 13-11-2017
2.40 - 1.10 = 1.30
1.30/2 = 0.65
The candy bar cost 65 cents.
Answer Link

Otras preguntas

How would I solve these problems and am I doing them right?
Need help for this question.........
Alma is interested in boosting her intake of eicosapentaenoic acid (epa) and docosahexaenoic acid (dha), two fatty acids that may be important for cancer preven
On the periodic table, there are some elements with three-letter symbols. In the future, these elements will have new names and sysmbols A. True B. False
What's competitive step 1 score for vascular surgery?
how is this answer D?
Describe the main parts of a proof
help me out please im stuck
when should periods be used in a list
What is the surface area of a sphere with a radius of 10 feet? (Use 3.14 for π.) A. 251.2 ft^2 B. 1,256 ft^2 C. 314 ft ^2 D. 703.36 ft ^2