missthangg11
missthangg11 missthangg11
  • 13-11-2017
  • Mathematics
contestada

Please answer with steps on how you solved it!
Jason bought a soft drink for $3 dollars and 9 candy bars. He spent a total of $30. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

VivaciousLyla
VivaciousLyla VivaciousLyla
  • 13-11-2017
Solve step by step:

30 - 3 = 27

27/9 = 3

3 + 27 = 30 (Total amount)

So, each bar of candy cost $3.00


I really hope my answer helped you! c:
Answer Link

Otras preguntas

In what way did the Roman Empire influence language
Bob had 18 crackers Sam eat 1/6 of the crackers and sue ate 1/3 of the crackers. how many crackers did Bob have left
How do you finish an English assignment when it is due on Monday
Find the surface area of the regular hexagonal prism.
If you need to set up direct deposit, which information from your check would you likely need?
after blood enters the kidneys,name the two paths the fluid takes
Sediments that are eroded and deposited must go through _______ before becoming sedimentary rock.
Estimate how many 12 inch coolers will be about the same length as a sheet of paper
Which of the following about hamstring strains is NOT true?
Fuels formed from the remains of plants and animals that lived long ago are called