amu7 amu7
  • 12-11-2017
  • Mathematics
contestada

4 sweets cost 9p.
Find the cost of 20 sweets

Respuesta :

star030616
star030616 star030616
  • 12-11-2017
4 sweet---- 9p
20 sweet----- xp
4x=180
x=45
20 sweets cost 45 p
Answer Link
ImFailingEasyAs123 ImFailingEasyAs123
  • 12-11-2017
45p

4 goes into 20 5 times, so 9*5= 45p

* = times
Answer Link

Otras preguntas

Why do u think young people turn to music to express their differences from their parents' generation
Which statement best describes a cause and effect relationship in a play
What is the explicit formula for the geometric sequence with this recursive formula?
How did Kim’s experience on “Girls” impact his views on Asian identities in the media?
Which minority wielded the greatest political power in the region in the period before the Civil War
Equal molar quantities of gases abc and d are put into an evacuated flask. The pressure of the sample is measured as 160.kPA. The pressure of gas C is
Lynn has 8.58 in quarters and pennies. If she has eight times as many pennies as quarters, how many of each does she have
A certain substance has a heat of vaporization of 67.49 kJ/mol. At what Kelvin temperature will the vapor pressure be 5.00 times higher than it was at 291 K?
What is the slope of a line that is perpendicular to the line of 2x+4y=12
The nonpoisonous eastern scarlet snake has colored bands that closely resemble the poisonous coral snake. This selective adaptation provides the eastern scarlet