HurricaneTide
HurricaneTide HurricaneTide
  • 15-10-2017
  • Mathematics
contestada

A bakery sells packages of 6 cupcakes for $10. If the bakery starts selling the cupcakes in packages of 12, how much would you expect a package of 12 to cost?

Explain your reasoning.

Respuesta :

emotrash182
emotrash182 emotrash182
  • 15-10-2017
if a 6 pack of cup cakes is  $10 i would assume a 12 pack would cost $20 because its double the items double the price but that is over priced imo    i hoped that helped 
Answer Link

Otras preguntas

A bag of rice weighs 2.5 pounds. How many ounces is that?
Can someone help me?
whats the mass of an atom that contains 28 protons, 28 electron, and 34 neutrons
Three angles are in the ratio 2 : 3 : 5 The smallest angle is 50 degrees Work out the sizes of the other two angles
on Monday camila spent 4 2/6 hours studying on Tuesday spent another 3 5/6 hours studying what is the combined length of the time she spent studying
how do you multiply -.03 x 233%
Please help meeee mmmm
Alana practiced dancing for 11 −−4 hours on monday, 19 −−8 hours on wednesday, and 2.6 hours on friday. on which day did she practice the closest to 2 hours? ex
could you help me on this? i dont think i have the right anwsers
How many solutions does the following equation have? -5(z+1)=-2z+10