chuckied707 chuckied707
  • 15-10-2017
  • Mathematics
contestada

ABC preschool spun $1,475 on diapers this year.if the diapers cost $25 per box how many boxes did they used?

Respuesta :

Apocrophon
Apocrophon Apocrophon
  • 15-10-2017
Cost = number of objects x price per object

$1,475 = x boxes * $25

x = 1,475/25 = 59 boxes of diapers
Answer Link

Otras preguntas

Based on the picture, what societal problems is the source addressing?
PLEASE HELP ill give brainlist to the first right answer
- 1 13 and its opposite on a number line.
The table represents the functions f(x) and g(x) Which input value produces the same output value for the two functions? x= -12 x=-9 x=-6 x=-3 Please help
What are some examples of HIGH resistance? Options: narrow wire, less resistors, long wire long wire, wide wire, more resistors long wire, narrow wire, more
according to Newton's first law of motion an object at rest will remain at rest and an object in motion will continue to move at a constant velocity because of
Which labor union invited some women to join?
Explain how fossil fuels are formed from living organisms on land and in the sea.
cramped is it a positive or negative
18$ for three book what is the unit rate​