waTEVA3644 waTEVA3644
  • 12-10-2017
  • Mathematics
contestada

If 75 cans cost 56.25 dollars how much would it be for 3 cans

Respuesta :

ccarstater22
ccarstater22 ccarstater22
  • 12-10-2017
$24.12
divide 56.25/7 then round then * 3
Answer Link
musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 12-10-2017

56.25 / 75 = 0.75 for each can

0.75 *3 = $2.25 for 3 cans

Answer Link

Otras preguntas

What's the National Drug Code? A. A unique five-digit number for drugs in the United States B. A universal product identifier for drugs in the United
The tires on your truck have 0.35 m radius. In a straight line, you drive 2600 m. What is the angular displacement of the tire, during this trip? Would the angu
The primary purpose of the résumé is to _____. a. obtain interviews b. practice stating your skills c. get a job d. provide your network with information
Which of the following points is collinear with (1,1) and (2,2)? A) (4,1) B) (3,2) C) (5,6) D) (3,3)
The history of this organization should be a lasting monument to the physical sacrifice of man and beast in an effort to accomplish something worthwhile.Which w
please help ASAP ill appreciate it a lot
Arthur had one dollar he spent 75 cents of that dollar what fraction of his whole dollar did he spend
The recursive rule for a geometric sequence is given. a1=6;an=1/4an−1 Enter the explicit rule for the sequence.
find the sum of the measures of the interior angles of a polygon with 12 sides​
Please help me with this