llamabutt13 llamabutt13
  • 15-09-2015
  • Mathematics
contestada

how to find the unit price of a six pack for 2.99

Respuesta :

TSO
TSO TSO
  • 15-09-2015
6 pack for 2.99

Divide both numbers by 6

1 pack for 0.50

Hope that helped :)
Answer Link
Countrygirl4life
Countrygirl4life Countrygirl4life
  • 15-09-2015
Divide 2.99 by six and you get .498 but you would round it to the nearst hundreth because it is money so it would really be
.50.

So that means that for each ( what ever it is in the six pack) are $0.50
Answer Link

Otras preguntas

Most house business is conducted within the committee of the whole because of this arrangement
The potato famine pushed which group to immigrate to the United States?
six more than five times a number X is at least 21
QUICK ANSWER PLEASE In which of the following is the capitalized word used correctly? A. We have always RAISED early in the morning. B. The color guard
Find the rectangular coordinates of the point. (-5, -180°)
What inequality does the graph represent?A) y > 1/5x - 1B) y < 5x - 1C) y < 1/5x + 1D) y < -5x - 1
What is likely to happen if a borrower is late on a payment for a credit card account
This geographic region is located on the Western side of the Appalachian Mountains, specifically between the Unaka Mountains and the Cumberland Plateau.
please help US GOVERNMENT What is the role of judicial review in American government? A.) It provides the executive and legislative branches with another check
What are the functions of the roots, stems, branches, leaves, flowers, and fruits in a plant?