lou44 lou44
  • 14-09-2017
  • Mathematics
contestada

At the movie theater Leon can buy 4 large popcorns or 2 large popcorns and 3 candy bars for the same price. If the candy bars cost $6 each, how much is one large popcorn?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 14-09-2017
4p = 2p + 3c....p = popcorn, c = candy bars
c = 6

4p = 2p + 3(6)
4p = 2p + 18
4p - 2p = 18
2p = 18
p = 18/2
p = 9......whoa....9 bucks for popcorn....nothing is cheap anymore
Answer Link

Otras preguntas

which characteristics of Archaea enables them to survive in extreme environments?
what is a way of saying something indirectly so that it is less offensive
Salient features of the post industrial society
True or false: The earliest people in West Africa were the Kenyans
ASAP! What examples of resources can you give that can be classified as both material resources and energy resources? if u answer i'll give u a thanks
use philosopher in a sentence
A bird sitting high in a tree is an example of an object with what type of energy?
Which act prohibited discrimination in the selling or renting of homes?
What unit of measurement do you use for a football field?
Let a=x^2+4. Use a to find the solutions for the following equation: (x^2+4)^2+32=12x^2+48 Which of the following are solutions for x? A.-8 B.-2 C.4 D. 0 E.2 F.