liluzivertttt
liluzivertttt liluzivertttt
  • 13-09-2017
  • Mathematics
contestada

Jim bought 22 pounds of rice for $9. How many pounds of rice did he get per dollar

Respuesta :

coopertrusdaleow71hv coopertrusdaleow71hv
  • 13-09-2017
2.44 pounds of rice per dollar
22 pounds of rice divided by $9.00=2.44 pounds of rice/$1.00
Answer Link

Otras preguntas

1 L of strawberries way about 4 kg about how many liters of strawberries would weigh 400 g
the magazine weighs 280 grams less than the newspaper the weight of the newspaper is 454 grams how much does the magazine weigh use a tape diagram to model your
What country is a territory of the U. S. and doesn't require a passport for travel? Dominican Republic Mexico Puerto Rico Colombia
The difference between homogeneous and heterogeneous mixtures is that chemical bonds are formed in homogeneous mixtures. a. True b. False
The seat of the Japanese Emperors moved from Kyoto to Edo A. when Shinto became Japan's dominant religion. B. during the rule of the Samurai. C. immediately af
Approximately _____ different languages are spoken in Africa.
($1.75+2 times $0.25+5 times $0.05) times 24
Which African kingdom was so profitable from the trade that flowed through its borders that it was sometimes referred to as the Land of Gold'? A. Mali B. Ghana
There are four more girls than boys in Ms. Raub's class of 28 students. What is the ratio of number of girls to the number of boys in her class?
Which of the following would reduce the resistance of a metal wire? A. increasing its thickness B. increasing its temperature C. increasing its length D. al