flyboyd26oso96o flyboyd26oso96o
  • 11-07-2017
  • Mathematics
contestada

If five pounds of potatoes cost $3.45, then 2 lb cost $.89. Please select the best answer from the choices provided T F

Respuesta :

emilycarroll423 emilycarroll423
  • 27-07-2017
this is definitely false because 3.45 divided by 5 = 0.69$ so 0.69 (2) = $1.38
Answer Link

Otras preguntas

How long are Chinese school days?
THIS IS FOR AN ASSIGNMENT FOR SOCIAL STUDIES. Does anyone use Gacha club?
what is... 18.75÷2.5= show your work.
Greg needs to buy plastic forks. Brand A has a box of 25 forks for $1.97. Brand B has a box of 48 forks for $2.98 Find the unit price for each brand. Then state
Chemical equilibrium is relatively rare in living cells. An example of a reaction at chemical equilibrium in a cell would be
help this is science
What are the deeper meanings (figurative or allegoric) in the story "Marigolds"
Fran's snowmobile weighs 0.8 ton. What is the weight of the snowmobile in pounds?
What two forces contribute to the creation of an ocean gyre? The Coriolis Effect and winds. Salinity and winds. The Coriolis Effect and water density. Water tem
Suppose you find an article online claiming that a drug called Restoramax is the best treatment for arthritis. A note at the bottom of the page says that the si