16ejohnston
16ejohnston 16ejohnston
  • 11-06-2017
  • Mathematics
contestada

A yogurt costs 75p. How many yogurts can be bought for three pounds?

Respuesta :

taylormw7771 taylormw7771
  • 11-06-2017
4 yogurts can be bought.. .75×4=3
Answer Link

Otras preguntas

Replace the a,b,c,and d with the digits 2,4,6,8 to form the greatest product.each digit can only be used once.explain your substitution
Ammonia, NH3, can be classified as a base because in a chemical reaction with an acid, ammonia will __________ .
Mercantilism and the spread of religion were reasons to expand overseas for A. China. B. Spain. C. Japan. D. India.
Carl earns $3.25 per hour walking his neighbors dogs. He walks them 1/3 of an hour in the morning and 1/2 of an hour in the afternoon. How much time does Carl
Why do you think the beginning and end of the story describe Kevin putting his hand in his father’s coat pocket? How does this motif connect to and develop the
Which words in the sentence are the adverb phrase? In the future, new technologies will be used to produce energy. A. will be used B. to produce energy C. new
Describe washington 's military strategy after 1776
The Board of Directors of a small company consists of five people. Two of those directors are considered "strong leaders". If they like an idea, the entire boar
name three complimentary adjectives that describe one of your friends
how does the geography of different regions affect climates