help59
help59 help59
  • 14-04-2015
  • Mathematics
contestada

a cake costs 15p more than a biscuit. Megan bought a cake and two biscuits for 90p. how much do a cake and biscuit cost each?

Respuesta :

thompzac
thompzac thompzac
  • 14-04-2015
To solve this you will need to take 90-15=75 then take 75/3=25 so a biscuit costs 25p and a cake costs 40p becuase 25*2=50+40=90 enjoy!=)
Answer Link

Otras preguntas

F and g are functions such that F(x)=3/x2 and g(x)=2x3 A) find f(-4) B) find fg(1)
as many results of the crusades as you can think of
What is the property name of 3 (6 + 2 ) = ( 3 x 6 ) + ( 3 x 2) ?
When passing a volleyball you want to bend your elbows when you strike the ball. True or False
(7x10^5)x(3x10^2) in standard form
What are the new forms of literature that modern-day people like us
How are mass and acceleration related (if you change one of them, what happens to the other one)?​
-6(-4u-x+5) Use the distributive property to remove the parentheses.
Which of the following statements in NOT true about the British colonies in North America?
Use slope to determine if lines PQ and RS are parallel, perpendicular, or neither. P(2, -1), Q(-3,-1), R(-11, 9), S(-7, 9)