marielnino22 marielnino22
  • 13-04-2015
  • Mathematics
contestada

A box of a dozen fruit tarts cost $15.00.What is the cost of one fruit tart

Respuesta :

LadyCiel
LadyCiel LadyCiel
  • 13-04-2015
One dozen is 12, so divide 15 by 12 to get the price of one fruit tart, which would be  $1.25.
Answer Link
cclemeno cclemeno
  • 13-04-2015
This is a division problem
one dozen= 12 tarts

$15.00 / 12= $1.25 for one tart

Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

sketch the graph of each line.y=x-3
You are on roller blades on top of a small hill. Your potential energy is equal to 1,000.0 joules. The last time you checked your mass was 60.0 kilograms. a.
Wolfgang's father is 26 years older than Wolfgang. In 10 years, the sum of their ages will be 80. What are their present ages? PLEASE SHOW THE SHOW WORK
If 500 students attend Washington Middle School, how many are going to the mountians for vacation? A. 25 B. 60 C. 75 D. 100 E. 125
sketch the graph of each line.y=x-3
What is the answer to: x + y = 4 Y= x+4 Using elimination
What is the mass of a falling rock if it produces a force of 147 n? F= M= A=
First colonists: English settlers wealthy landowners from the West  indies, and ?
What is the Bohr model for beryllium
Liza finished studying at half past 3.what time did Liza finish studying A. 3:30 B. 3:15 C. 2.45 D. 2:15