Seudónimo Seudónimo
  • 15-05-2017
  • Mathematics
contestada

A movie store purchases boxes of gumballs. Each box has 500 gumballs in it and costs $10.00. How much will the store have to sell each gumball for in order to make a profit of $15.00

A movie store purchases boxes of gumballs Each box has 500 gumballs in it and costs 1000 How much will the store have to sell each gumball for in order to make class=

Respuesta :

Norimous Norimous
  • 15-05-2017
I got 750 gum balls.
Each gum ball cost 0.2 cents. 0.2x100=10.00. If you wanted $15 then you would do 15.00 divided by 2 which would give you 750
Answer Link

Otras preguntas

Who invaded Constantinople in 1453?
which of the following foods contains hidden fats? zucchini, chocolate cake, olive oil, butter
–11 – (–15) A. –26 B. –4 C. 4 D. 26
1.Four less than half a number is equal to 37 less than twice the number. a.Translate the sentence into an equation. b.Solve the equation. Show your work.
Plato believed in a government ruled by an aristocracy, or ____________. a. an intellectual upper class c. experienced political leaders b. a democracy of all c
As a teacher, I hear this all the time: "I couldn't turn my paper in on time because my internet stopped working." This is probably an example of
How did the assembly line make production more efficient?
find the missing number in the following pattern 12,24,72,288
how do i solve this equation 6x+3=5x+10
sharon divides a meatloaf into elevenths.how many elevenths equalt he whole meatloaf?