CreolaRaybourn388
CreolaRaybourn388 CreolaRaybourn388
  • 14-03-2015
  • Mathematics
contestada

at the grocery mrt strawberries cost 2.99 for 2 lbs and at badwin hill market strawberries are3.99 for 3lbswhat is the unit price of strwberies at each grocery store

Respuesta :

mkstrong696 mkstrong696
  • 14-03-2015
grocery mart is $1.50 per lb and hill market is $1.35 per lb
Answer Link
kiwihugs kiwihugs
  • 15-03-2015
grocery market
2p = 2.99
p = 1.495 (1.50)
---------------
badwin hill market
3p = 3.99
p = 1.33
Answer Link

Otras preguntas

Let ​ f(x)=x^2−18x+157 ​. What is the vertex form of f(x)? What is the minimum value of f(x)?
Which statement describes the independent variable? A.It is measured and recorded as data. B.It is unchanged in the experiment. C.It is also called the respondi
In this sentence, is it grammatically correct to use "was" or "were". - Sentence: a) Neither of these characters were what they appeared to be b) Neither of the
calculating the following: 96÷12=?
In exponential growth and decay problems, what is the independent variable? The independent variable is almost always: A: f=functionb:e=exponentc:t=timed:A= amo
if you put one eighth of gravel into 6 fish tanks how many pounds of gravel do you put in each tank
Why was George Washington chosen to lead the Continental Army? A. He was from Virginia, and New England needed Virginia’s help to win the war. B. He travele
How to solve inequalities like 4x-4y》28
Why was Bohr’s atomic model replaced by the modern atomic model
QUESTION 1 Allegory is most often associated with which fiction form? mystery novel fable traditional short story monologue