Seudónimo Seudónimo
  • 11-04-2017
  • Mathematics
contestada

Charlene bought 4 pounds of pears. She paid for the pairs with a $20 bill and received $9.40 in change. What is the price per pound for the pears?

Respuesta :

AxenMo
AxenMo AxenMo
  • 11-04-2017

$2.65 is the price per pound.

$2.65 per pound.

Answer Link
19camba
19camba 19camba
  • 11-04-2017
$20 - $9.40 = $10.60
$10.60 / 4 = $2.65
The price per pound for the pears is $2.65
Answer Link

Otras preguntas

A cube has a surface area of 294 square cm. What is the length of 1 side?
ethan writes1/6 of a page in 1/12of a minute.how much time does it take him to write a full page?
What is the area in square inches of the shape
Long Question but can somebody help me?
5. A table can be changed back to cell data by clicking the _______ button.
The anion of which element has a –1 charge?
Damien and his siblings are in the process of finding a retirement community for their father to live. Even though their father is healthy, they still want to f
several stressful event occurring at once havr not effect on a family true or false
True/False: You would most likely find shear stress at a divergent plate boundary.
The events of 1968 showed that americans' views on politics were: