Natly1123
Natly1123 Natly1123
  • 11-04-2017
  • Mathematics
contestada

Find the unit price per soap if a 12 pack of soap cost $8.84. (Rounding to the nearest cent)

A.) $0.74
B.) $.1.36
C.) $20.84
D.) $106.08

Respuesta :

ce1422
ce1422 ce1422
  • 11-04-2017
divide 12 by $8.84 and you'll get 1.357.. so it's B. $1.36 per soap
Answer Link

Otras preguntas

What are the three smaller maps called
What is the solution to the inequality -0.4x - 1.2>0.8
39 less than twice a number is 5 times the sum of a number and two times the number. Find the number
what is the answer to these question 1:1/3y-1/2=5 2:5n+1/2=1/6
A market has a total of 14 baskets of apples. Each basket contains red, yellow, and green apples. There are 36 apples in each basket. The market has a total of
Is the decimal form of 19\9 a rational​ number?
0.2626262626...... As a fraction?
Which word in the sentence is the direct object? My mother, however, ordered tickets for the afternoon show. a. tickets b. mother c. afternoon d. show
What is the primary job of each branch
What was the PURPOSE of religious camp meetings in the early 1800s?