alisonmontero12 alisonmontero12
  • 14-03-2017
  • Mathematics
contestada

A refillable muy costa $12. Each timé you fill the coffee mug up it costs $2.20. If penelope bought the mug, how many refills can she buy to spend $34?

Respuesta :

MMV04 MMV04
  • 14-03-2017
The mug cost $12 as it is, so first you subtract 12 from 34, which is 22. From there, you divide 22 by 2.20, which would be 10. Therefore, she can get a mug and 10 refills for $34.
Answer Link

Otras preguntas

Which figure from the early 1500s do these statements describe? A. Henry VIII B. Martin Luther C. John Knox D. Ignatius Loyola
How is zinc sulphate formed? please help me!!
Which type of molecule do whales use for energy storage and insulation?
The smith family uses more energy in the summer than the winter what is a good explanation for this?
solve the solution: 2y=8 5y=2x-4
An aquarium is in the shape of a rectangular prism. Its length is 24 inches, its width is 12 inches, and it's height is 14 inches. How much water can the aquari
how do you do an outline for the junior paper
__________ most often limits product availability for consumers.
you found a job that pays 12$ per hour. You get a 4% increase what is your new pay
Where is the most EQ and volcanic activity in earth and why?