chan68711 chan68711
  • 14-11-2022
  • Mathematics
contestada

A store sells 12 cans of soup for $7. 50 how much would it cost to purchase 6 cans of soup?.

Respuesta :

didixd
didixd didixd
  • 14-11-2022

Answer: $3.75

Step-by-step explanation:

Answer Link
vladimirleninguy vladimirleninguy
  • 14-11-2022

Answer:

The cost of 6 cans of soup is 3.75

Step-by-step explanation:

12 = 7.50

1 can = x

12x = 7.50

We need to find the cost of 1 can. So we divide 7.50 by 12.

x = 0.625

Then multiply by 6.

0.625 x 6 = 3.75

As a result the cost of 6 cans of sup is $3.75

Answer Link

Otras preguntas

what's 2x+3y=1,470 in slope intercept form?​
In the high latitudes, there is a prominent and well-developed thermocline. Group of answer choices True False
Nous_____en villle samedi A.allons B.allez C.va
Which statement is a hypothesis? A. If an earthworm is given a choice, it will move toward darkness rather than light. B. The earthworms must all be the same s
How does Paul react to his father’s questions about the war? Paul is annoyed that his father wants to know about his friends on the front. Paul is irritated tha
The circumference of a circle is 28.888 centimeters. What is the circle's radius? Use 3.14 for pi
Treatment for fractures includes: O A. Moving the injured person inside to a bed or couch B. Leaving the injured part in the position you find it OC. Applying i
2q+6=12. 2q=6. Q= plz help me
1. La palabra "invasión" es un: Nombre Adverbio Verbo Adjetivo 2. La palabra "comiendo" es un: Adjetivo Verbo Adverbio Preposición 3. ¿En qué contexto aparece
How did the industrial revolution contribute to global climate change