pringlehannah
pringlehannah pringlehannah
  • 14-02-2017
  • Mathematics
contestada

Clara pays $76 for 8 guitar lessons. How much would 10 guitar lessons cost?

Respuesta :

IISaraII IISaraII
  • 14-02-2017
$95 because $76 divided by 8 is $9.5 which is how much 1 lesson costs so you x it by 10 to find out how much 10 lessons cost which is $95
Answer Link
Luke2002 Luke2002
  • 14-02-2017
$95 for 10 lessons.

you need to divide 8 & 76 to find how much money one lesson would cost. You get $9.50. Then you do $9.50 times 10 to see how much money 10 lessons would cost.

The answer is $95.
Hope this helps!!!!
Answer Link

Otras preguntas

How did the domino theory influence the United States' role in the Vietnam War?
Advances in transportation technologies aided in the spread of industrialization. True of false??
Which of the following is one of the original masters of Haiku? Basho Virgil Dante Dickinson
What is lifelong learning?
8 – b = -2 – 2b b = ?
Hurry Please! :) What is the area of this figure? 28 yd² 40 yd² 52 yd² 64 yd²
Carol is sixty six inches tall this is twenty inches less than two times mindys height how tall is mindy
Suppose you have an Internet friend who is studying chemistry just like you are. Your friend claims the change from liquid water to water vapor is a chemical c
Express the polynomial 2m^2-3+7m in standard form
Which is true about word choice in free verse poems? because they have less formal structure, free verse poems don't need to exemplify careful word choice thoug