kllovel000 kllovel000
  • 14-09-2022
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for 7 penguins for 188.88$

Respuesta :

Ritmeks
Ritmeks Ritmeks
  • 15-09-2022

The unit rate is $26.98

How to calculate the unit rate ?

Unit rate can be described as the price of a single item. From the question, we are required to find the unit rate of 1 penguin

The unit rate can be calculated as follows

7 penguins = 188.88

1 Penguin= x

Cross multiply both sides

7x= 188.88

x= 188.88/7

x= 26.98

Hence the unit rate is $26.98

Read more on unit rate here

https://brainly.com/question/19065476?referrer=searchResults

#SPJ1.

Answer Link

Otras preguntas

sarai is making a square pillow with edges that are each measure 18 inches long. she needs a strip of fabric 4 times as long as one edge of the pillow to make a
What does the e in the verb pensar change to in four of the six present tense conjugation
Death Valley is an arid, low-lying area in
Which of the following is an example of a behavioral adaptation? a. camouflage b. migration c. sharp teeth d. decreased oxygen use
I need help with this page
One of the key questions historical criticism attempts to answer is: why did the people make the choices they made in the particular situation? 1.) true 2.) fal
Translate the phrase by finding the infinitive and conjugating it to match the subject. I skate.
how many times can 12 go into 307
Identifying Adverbs. 1 Kiki shrewdly compared the prices of the designer shoes and handbags. 2 Bruce was quite upset that he missed that big sale on turtleneck
Why did the KKK become part of society? Go deeper than race.