patricialovett6724 patricialovett6724
  • 12-08-2022
  • Mathematics
contestada

A 10 ounce box of cereal costs 2.99 dollars. how much are they charging per ounce?

Respuesta :

jimthompson5910 jimthompson5910
  • 12-08-2022

Answer:  30 cents per ounce (approximate)

Work Shown

10 oz = 2.99 dollars

10/10 oz = 2.99/10 dollars

1 oz = 0.299 dollars

1 oz = 0.30 dollars

1 oz = 30 cents

The unit cost is approximately 30 cents per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

Previewing an essay or an article is a helpful way to A. distinguish between facts and misrepresentations. B. determine the meaning of unfamiliar word
Which of the following is not one of the causes of world war 1
Anyone know the answer to this geometry question?
A used car dealer has a has a vehicle on the lot with a sticker price of $5,999. If the dealers markup is 20%, how much did the dealer pay for the car? A.$4999.
Complete the similarity statement for the two triangles shown. Enter your answer in the box. △XBR∼△ Two similar triangles B R X and N J Y. In triangle B R
what idea was the english bill of rights most directly responsible for
Identify and classify appropriate gestures for each of the statements below. 1. Statement: "That is perfect!" Nonverbal gesture: Type of gesture: 2. Statement
Use a calculator to find the standard deviation of this data set: 8, 14, 13, 10, 17. Round your answer to the nearest tenth. A. 12.4 B. 3.5 C. 2.8 D. 5
28) "Powers not delegated to the United States by the Constitution, nor prohibited by it to the states, are _______ to the states respectively, or to the people
Please help on this math problem!!!