keske024320 keske024320
  • 11-07-2022
  • Mathematics
contestada

Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 11-07-2022

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

Answer Link

Otras preguntas

Which of these sentences contains a predicate noun? Mario is a video-game character. Video games can be very entertaining. Jack plays video games all day. Video
4With renewed hope that there was some truth to the legends, I looked for new research. I found that some experts disagreed with popular arguments against drago
. In a study about the relationship between the age of a person and the preference for digital vs analog watches, which of the following could be valid data set
Solve for x. 7x + = 4x - 5x + 12 x = 15/8 x = -9/2 x = 9/8 x = -15/2
Find the area of a parallelogram with a base of 7 metres and a height of 8 metres. Show full working out​
2 Describe why it would be an advantage for the seeds to be able to grow at any angle
Describe the mental math steps you would use to find 7(42) (this is the distributive property by the way. :] )
Help!! I don’t know
What brought the end of the Spanish flu pandemic in 1918?
What is a relic? O a document that confirms forgiveness an official who reports to the pope an act of describing one's sins O a holy object associated with a sa