mchlmkwsk1960 mchlmkwsk1960
  • 13-05-2022
  • Mathematics
contestada

If 6 hotdogs cost $ 18, then what is the cost for each hotdog

Respuesta :

luyandaamen310
luyandaamen310 luyandaamen310
  • 13-05-2022

Answer:

each hot dog costs $3

Step-by-step explanation:

$18÷6 hotdogs=$3 or $3×6 hotdogs=$18

Answer Link

Otras preguntas

Imagine that you're able to fully dissolve a powdered substance in water. What can be said about this creation?
Which part of your nervous system is similar to the autopilot of the airplane?
Why are radioactive elements useful for the study of biological systems?
People with one sickle cell allele are not likely to get malaria. what is this an example of? artificial selection natural selection gene flow genetic dr
What is the internal energy of 2.00 mol of diatomic hydrogen gas (H2) at 35°C? I think the formula is (5/2) (NRT) but I'm not sure If i am supposed to multiply
Identify at least three evidence about what storytelling shows about war
The commercial for-profit segment of the food-service industry is very narrow. true or fasle
Write the expression in simplest form. (-11/2 x +3) - 2(-11/4 x - 5/2)
The volume of a cube is 27 cubic inches. Which expression represents s, the length of a side of the cube?Recall The Formula: Cube V = S^3 A. S= [tex] \sqrt[3]{2
How does Harkhuf’s autobiography illuminate early Egyptian interest in Nubia