khadeempowell khadeempowell
  • 13-04-2022
  • Mathematics
contestada

a flower shop is selling 2 roses for $84.00. What is the cost, in dollars, per rose?

Respuesta :

jujuondabeatie jujuondabeatie
  • 13-04-2022

Answer:

42

Step-by-step explanation:

2x = 84

x = roses

x = 84/2

x = 42

Answer Link
amrithty amrithty
  • 13-04-2022

Answer:

$42.00

Step-by-step explanation:

You divide 84 by 2 and find the answer 42. Therefore, each rose is 42 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

why did Jacques carriers first colony at Montreal fail
2x—y=7 Y=0.5x+17 0.2x+y=-1.8 Y—5x=6 4x—5y=14 -4x+4=-6
Using patterns to divide need all the answers please HELP
at marble middle school,35 percent of the students are 6th graders,32 percent are 7th graders,and the rest are 8th graders What percent are 8th graders?
What is the answer to 701km-523km445m
at marble middle school,35 percent of the students are 6th graders,32 percent are 7th graders,and the rest are 8th graders What percent are 8th graders?
Alicia and Jeremy weigh a cell phone on a digital scale. they write down 113 but forgot to record the unit.which unit of measurement is correct
if 30 marks is 40% what is full marks
Matt gives half of his books to the local library and kept the other half.His best friend gives him 3 more books.He now has 57 books.How many did he have to sta
To download movies off the internet you must pay 1.99 per movie, plus onetime fee of 5.50. Write an expression to show the total cost to download x movies. :3 (