btwmytic btwmytic
  • 12-04-2022
  • Mathematics
contestada

Need help with this one

Need help with this one class=

Respuesta :

vintechnology vintechnology
  • 13-04-2022

The unit rate of the cost of different weight of pistachios as shown on the graph is $1.25 per pounds.

What is unit rate?

A unit rate is a rate where the second quantity is one unit . Therefore, the unit rate of the linear graph can be found as follows;

(2, 2.5)(4, 5)

unit rate = y₂ - y₁ / x₂ - x₁

x₁ = 2

x₂ = 4

y₁ = 2.5

y₂ = 5

unit rate = 5 - 2.5  / 4 - 2 = 2.5 / 2 = $1.25 per pounds

learn more on unit rate here: https://brainly.com/question/11258929

Answer Link

Otras preguntas

How did geographic features influence the Louisiana purchase and the monroe doctrine?
The message of the DNA Code is information for building_______.
how do i round to the nearest whole number:examples:  25.6, 327.9, 58.2, othersand fractions like this: 109 3/4 if i can round to the nearst  whole number teel
95 is 95% of what number?
What is 17% as a fraction in simplest form
What is   a quarter past 5 mean
8x+15=3x-20 how do you do this
In the sentence   The football players train for the big game.    what part of speech is train                            The train sped over the tracks.
A metal box, attached to a small parachute, is dropped from a helicopter. explain in terms of the forces acting; why:(i) its velocity increased immediately afte
How is the coastline of new jersey different from the coastline of Maine